doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Define adaptation please and thank you
What is the common difference in the arithmetic sequence 30, 27, 24, 21, 18, ...? a. -1 c. 3 b. -3 d. 30
Use the function to answer the question. f(x)=x^2-4; g(x)=x+2 Which is equal to (f+g)(x)? x^2-2 x^2+4x x^2+x-2 x^3+2x^2-4x-8
ross is planning a camping trip for 136 scouts.He has reserved 4 buses.the scouts is sleep in tents or cabins.How many kids will sleep in tents.14 cabins every
Which source would be the most credible for researching the life of President Bill Clinton?
The entire household quickly awakens because of the siren. Which answer identifies an adverb phrase a The entire household quickly awakens because of the sire
PLEASE HELP ME WITH MY MATH IMAGE ATTACHED!!!!!!
What unique power do the members of the United Nations’ Security Council hold? the ability to declare war on behalf of the United Nations the ability to sanctio
Given the system of equations, match the following items. x + 2y = 7 x - 2y = -1 y determinant 2. x determinant 3. system determinant
What percent of the solar energy that reaches the marsh is incorporated?