rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The coefficients in a balanced chemical equation represent (l ) the mass ratios of the substances in the reaction (2) the mole ratios of the substances in the r
How/why do copy machines produce o zone?
What is an amendment?
Who lived in America before the Europeans arrived?
Which energy conversion must occur in an operating electrolytic cell? (1) electrical energy to chemical energy (2) electrical energy to nuclear energy (3) chemi
Which compound is classified as a hydrocarbon? (1) butanal (3) 2-butanol (2) butyne (4) 2-butanone
the band members sold 316 juice drinks for a fundraiser. they sold 52 more grape drinks than strawberry drinks. how many of each type of juice drink did they se
Given the balanced equation representing a reaction: Al2(SO4)3 +6NaOH ==> 2Al(OH)3 + 3Na2SO4 The mole ratio of NaOH to Al(OH)3 is (1) 1:1 (2) 3:1 (3) 1:3 (
Who invented hunting?
Who invented hunting?