gabrielvelasquez gabrielvelasquez
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jack earns $5 an hour delivering pizzas. He saved $300. He needs at least $1000 for a down payment for a car. Which equality best describes this situation, when n represents the number of hours he delivered pizza?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 02-12-2020

Answer:

5n + 300 ≥ 1000

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

50 POINTS ANSWER FAST PLEASE
A 10-pound sack of flour costs $8. a. How much does 40 pounds of flour cost? b. What is the cost per pound of flour
Math homeworkkkkkkkkkkkkkk
Write an equation for the line in the given form. slope is -5 and (5, 4) is on the line; standard form
How long is the Lechuguilla cave?
What is the 10th term of the geometric sequence 8, 4, 2, 1, ...
I am single mehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
How do you think congress responded to Liliuokalani's letter?
High blood pressure is also known as O A. hyper anxiety B. hypertension OC. hyperactivity O D. hyperemia​
In 12 ½ minutes, Dulce read 50 pages. a. On average, how many pages did she read per minute? b. On average, how many minutes does it take to read one page?