abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Which is the following equation rewritten in slope-intercept form: -8x=2-2y. A) y=1/4x+1. B) y=4x+1. C). Y=-4x+1. D) y=-4x-
What was the purpose of the Native American buffalo-hide paintings of the Great Plains? What did the men believe the paintings did for them when worn?
Complete the statements on how to do a career search by correctly filling in the missing information When you’re looking for a career that will be well suited t
f(x) = 2/x, g (x) = |x| -1 what is the domain of (fog) (x)?
what equation is the inverse of y= 13x+2
what are the steps on adding and subtracting integers
Plants are able to continue to grow and develop one the starch supply in the seed is gone because they
jane brought x shirts for $20 each and y skirts for $25 each she spent $210 in all. which equation represents this situation 2 A. 20+x+25+y=210 B. 25+20+xy=210
Please help me It’s too complicated for me
What is the fate of any excess glucose in the liver that is not required for energy and not stored as glycogen? Select one: a. it is immediately released back i