petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Columbus (was/was not) successful in his attempts to find gold.
What reaction type is depicted by the following equation? 2C2H2 + 5O2 4CO2 + 2H2O decomposition combination combustion single-replacement double-replacement
Which of these is LEAST LIKELY to cause the extinction of organisms? A) hunting animals for food B) clearing land for agriculture C) migrating from one regio
She found that the area of the garden will be 127 1/2 square feet by using the equation Area=bh. I'd the height, h, of the parallelogram-shaped garden is 8 1/2
During World War II, which was an Allied nation?
What is the answer and how to work o
I feel no shame in saying that I believe in the idea of "blood for blood." In my opinion, death penalty should be made mandatory for all convicted of murder. I'
El guía nos enseñó la habitación _____ en el palacio. del cajero automático del ascensor de la llave del rey
Solve each component inequality and graph the solution[tex]x > 2 and \: x - 1 \leqslant 10[/tex]
How many degrees does earth rotate in one minute? Show your work