rosiemac45 rosiemac45
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If Zoe has 9 apples, and each apple were 9 grams of sugar. How many grams of sugar does Zoe ate if see eats 9 apples each day this week.

Respuesta :

abbypassmore62
abbypassmore62 abbypassmore62
  • 01-01-2021

Answer: 567

Step-by-step explanation: 9*9=81  then you take 81 and times it by however many days there is in the week (aka 7) 81*7=567

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve 5x^2-5x-30=0 ?
As part of a class project, mesut collected $126 in donations for a local hospice. That amount was 7% of the total amount collected by the class. How much money
In 1526, the first Spanish settlement on mainland America was established on what is today known as Georgia. Fourteen years later, Hernando de Soto led explorat
Soil can best be described as the?
why is it important to elevate the anthers
The ultimate source of heat in the process of global warming is ?
9+10 equals 21 is correct 9+10 in roman numerals are true IX+X=XXI?
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
Write an expression that converts 50 liters per minute into milliliters per second
Russians call their spacemen ______. Astronauts Cosmonauts Communauts Aeronuts