roshangaire2000 roshangaire2000
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 8kg sugar cost rs148. how much sugar can be bought for rs 832.50​

Respuesta :

tirthakebabe
tirthakebabe tirthakebabe
  • 04-01-2021

Answer:

if 8kg- rs148

what about rs832.50

so you multiply rs832.50*8kg/rs148

answer=45 kg

Answer Link

Otras preguntas

What was the limit on man's part that prevented him from having a written revelation until the fifteenth century b. C. ? use complete sentences.
______ are common on composite volcanoes because of their abundant clay, loose rocks, moisture, and steep slopes. Multiple choice question. Pyroclastic flows an
4. What is a fault? Describe the three different types of faults we discussed in class.
The length of a rectangle is represented by the function L(x) = 2x. The width of that same rectangle is represented by the function W(x) = 8x2 − 4x 1. Which of
GIVING BRAINLIEST (question is in the image)
Question 8 Which graph shows a linear function​
Write the antonyms of the words underlined in the sentences given below -
All of the following are good stress management techniques EXCEPT which of the following? writing in a journal exercising talking to a friend drinking alcohol
T/F The fraction 1/4 is the same as 20%.
4x - 3(2x + 1) + 7x - 19