mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Modern taxonomy begins with contributions from _____. Aristotle Darwin Linnaeus Plato
y varies inversely as x. if x = 7 then y = 6. Find y when x = 4.
Let's write describe that your a grandfather and you visited a zoo what did you do there
True or False: The Renaissance was the attempt by Europeans to take back control of Christian holy sites in the Middle East?
travis is 21 years older than his sister michelle . in 9 years he will be twice as old as michelle how old is each of them now
Currently you have $80 and your sister has $145. You decide to save $6 of you allowance each week, while your sister decides to spent her whole allowance plus $
What factors led to Europe voyages of exploration?
Which word group is a sentence fragment
Explain how new sources of energy contributed to the industrial revolution
what kind of energy does the sun give I need 2 types on energy that the sun gives