p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

Fossils of archaeopteryx. The carliest known bird show which of the following unique characteristics that indicate its dinosaur origins ?
is the function f(x)= x + 12/ x is even, odd, or neither
How to find x,y, and z?Please help me!!
Which type of classified data would cause exceptionally grave damage to national security if exposed?
What is the answer to the problem 1\2*81\8?
Las propiedades con los números reales
What does the statue of liberty symbolize?
What characteristics do capitalism and socialism share?
Oompah’s generally have blue faces, which are caused by a dominant gene. The recessive condition results in an orange face. Develop a “key” using the letter B
What is the combined weight of the 1/2 lb bags of trail mix?