theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

What is the major physical difference between old work monkeys and new world monkeys?
Correct answer gets brainliest
The monkey’s paw what is the most likely Mr. White’s final wish
Examine where the two fractions are plotted on the number line. A number line going from negative 2 to positive 2 in increments of 1. There are 4 equal spaces b
Round your answer to the nearest hundredth. Using soh coa toh
Helpppppp please!!??&/&8:(&
how do you solve this?
Why were large cities good places for immigrants to settle?
The value of Maggie's car decreased by 20% since last year, when she bought it. If the car is now worth $10,000.00, how much was the car worth when she bought i
Jesse collects data on his math scores on the last 12 tests and the number of hours he spent completing his math homework assignments and studying in the week b