oxyukolesya
oxyukolesya oxyukolesya
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Wheeler bought 12.42 Gallons of gas this morning.
If he spent 35.89 on gas, how much did the gas cost per
gallon?
How much did the gas cost per pint?

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

12.42 Gallons = 54.58 L

=> the gas cost per = $35.89/54.58 l = $0.6575/ l

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the operation sines that make this statement correct? 3_5_7_18_3=14
which type of gas is filled in lays pack and why?
Tennis balls with a diameter of 2.5 in. are packaged 3 to a can. The can is a cylinder. Find the volume of the space in the can that is not occupied by tennis b
If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)
You would expect a phosphorous-chlorine bond to be 1. nonpolar, with the neither end having a partial charge. 2. polar, with neither end having a partial charge
If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
If 52 x equals 7800 y what does 1 x equal? What is the maths equation?
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4