giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which animal could a bulldog mate with to produce offspring? A. sheepdog B. beaver C. raccoon D. tabby cat
Mixed economies are combinations of market and command economies and sometimes traditional economies. Which of the following economies are correctly called mixe
Find all the powers of 4 in the range 4 through 1,000.
PLEASE HELP I GIVE THANKS
What are the disadvantages of wind pollution
What observation led researchers to propose that chloroplasts evolved from cyanobacteria?
Stuck! Help Please! What was the ultimate cause for the conflict and later charges that were brought against Leschi? A. Leschi was appointed Chief of the Nisqua
Emily needs to buy fabric to make curtain panels for her windows. Each panel will be 4 feet long and 1/2 foot wide. Each piece of fabric that she can buy is 4 f
What does this poem mean "pretty girl, with faraway eyes, why do you look with such surprise? How did you get to be so wise, old girl in young-girl disguise"
Which statement accurately describes the religion of early Hebrews? A. They believed in many gods and goddesses. B. They believed in a single, all-powerful God.