Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Which theme is communicated by George Herbert's poem "Heaven"?
Plz I need help !! 12?points !!!
mrs.dynes bought pencil for both of her classes.She gave the 1st class 1/6 of the pencil. She gave the 2nd class double the amount as the 1st class. what percen
slope slopeeeeeeee slopeeee
need help with this please somebody help meh
What is negative 2/9 minus negative 3
How Did Inventions from the Industrial Revolution Impact Society?
What is the surface area of a piece of pipe that is open at both ends, has a radius of 6 inches, and a height of 18 inches? (Use 3.14 for π.)
Which was the first action taken by the Congress? Each branch of government has the power to limit the other branches. The powers of government are divided b
the puppy will grow to be one 28 inches and hes grown 1 foot tall how many more inches those the puppy grow