kameahh21
kameahh21 kameahh21
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada


If Kaci bought 28 pounds of cheese for $98, how much did she spend per pound?

Respuesta :

GalacticMaster GalacticMaster
  • 02-02-2021

Answer:3.5

Step-by-step explanation:98 divided by 28 would be $3.5 per pound.

Answer Link
idagade7850
idagade7850 idagade7850
  • 02-02-2021

Answer:

$3.5

Step-by-step explanation:

98/28=3.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is always true of the vertical angles formed by perpendicular lines? Check all that apply. A. They are congruent. B. They are right angle
The Cuban Missile Crisis ended when a. agreements were made to remove Soviet weapons from Cuba and U.S. weapons from Turkey. b. Cuba agreed to remove Castro fro
What is the average? 3 4 5 8
A bond analyst is analyzing the interest rates for equivalent municipal bonds issued by two different states. a) At α = 0.05, is there enough evidence to conclu
Why are warrants not needed for investigators who are analyzing crime scenes involving fire?
Solve this equation 5(y+2/5)= -13
Help.. (correct answers only) Studying DNA to find evolutionary similarities among organisms is a type of _____ evidence.
Which of these is NOT a type of irony in literature? A Dramatic B Melodramatic C Verbal
Which point represents the unit rate? On a coordinate plane, point A is (0, 1), point B is (1, 0), point C is (1, 0.5), and point D is (2, 1).
Probable cause is: 1) a precedent-setting term concerned with the use of undercover operations. 2) a police procedural issue concerned with the use of deadly fo