lzvcorri5386 lzvcorri5386
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lisa and Mary buy apples and bananas at the store Lisa buys 4 pounds of apples and 3 pounds of bananas and spend $17. Mary buys 5 pounds of apples in 2 pounds of bananas and spend $16. How much does one pound of apples and one pound of bananas cost

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

the bananas cost 3.00 apples cost 5.00

Answer Link

Otras preguntas

A person has $1 bills and $5 bills. She has $108 from 32 total bills. Find the number of $1 bills and $5 bills that she has.
The nervous system is responsible for which of the following
What is meant by “The Scarlet Letter had not done its office”
Which British law required certain colonist to allow british troops to live in their homes?
How does the size of the prokaryote cell compare with the eukaryotic cell
What are the 2 restrictions when administering an aminoglycoside and a cephalosporin concurrently?
which choice is the conjugate of the expression below when x >= 6?sqrt x-6-3A.sqrt x-6+3B.sqrt x+6+3C.sqrt x-6-3D.sqrt x+6-3
Can anyone help me please
In radian measure, the angles of a 30-60-90 triangle are;
substance farming presents a large problem for rural farming families if their crops are no success TRUE or FALSE