moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Help with is ixl please
Maria is going to purchase cranberry juice and lemon-lime soda for a new fruit punch recipe. The recipe calls for 3.5 times as many bottles of lemon-lime soda a
PLSS HELP MEEE!! It'll be very appreciated
The monthly cost of water use is a linear function of the amount of water used (HCF). The cost for using 16 HCF of water is $39.04, and the cost for using 44 HC
Consider the following inequality: −2(2z−3)≥2z+24 Step 1 of 2 : Write the solution using interval notation.
What is the sum of the matrices shown below? 3 6 0 9 5 -2 + 6 0 -8 4 =
In how many ways can a person order one ice cream cone with 3 different flavors of ice cream if there are 14 flavors to choose from and it matters to the person
Drag the cards to create a two-digit number that matches these rules. Note: Not all cards will be used. ● 0 2 is one of the digits 10 is the nearest ten when ro
What is 4.5 repeating as a fraction?
A 16.0 kg canoe moving to the left at 10 m/s makes a head-on collision with a 19.0 kg raft moving to the right at 7.0 m/s. After the collision, the canoe moves