moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apple costs $2.55.at this rate how much would 8 apple cost?

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 01-11-2016
12=2.55 how about 8
8 x 2.55 divided by 12=$1.7
Answer Link

Otras preguntas

Which formula can be used to find the nth term in a geometric sequence where [tex]a1=3 [/tex] and [tex]r=2[/tex] A. [tex]an=3+2(n-1)[/tex] B. [tex]an=3(n-1)+2[
Quotient of 15/16 by 3/10
is y=10-x a function?
what is the domain of f(x)= 3x/x-1 All real numbers All zero numbers All real numbers except 1 All real numbers expect 3
First 10 to comment get thanks
which part of a tree ecosystem would provide nesting materials for a bird or squirrel? hollow ,tree trunk or twigs and leaves
Two investments totaling $53,500$⁢53,500 produce an annual income of $4030$⁢4030. One investment yields 10%10% per year, while the other yields 4%4% per year. H
It took Lester 10 minutes to walk. to the skate park. He then rode his skateboard for 35 minutes. Lester finished riding at 10:45 A.M. At what time did Lester
Which revision of this sentence creates the best parallel structure? To help the cause you can write a check, collect donations, or signing the petition. Replac
On the map above, which river is labeled number 6? A. Nile River B. Zambezi River C. Niger River D. Congo River