ushnebebebdbbe929020 ushnebebebdbbe929020
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Explain your answer !!
Have a nice day

Will give braisnlt

Explain your answer Have a nice day Will give braisnlt class=

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 08-02-2021

Answer:

The price of hot dog is $2.5 and that of a pretzel is $1.25.

Step-by-step explanation:

Let the cost of hotdogs be h and that of pretzels be p.

So,

4h+3p = 13.75 ...(1)

and

2h+5p = 11.25 ...(2)

Multiply equation (2) by 2.

4h+10p = 22.5 ...(3)

Subtract equation (1) from (3).

4h+10p-(4h+3p) = 22.5-13.75

4h+10p-4h-3p = 8.75

7p = 8.75

y = 1.25

Put the value of y in equation (1).

4h+3(1.25) = 13.75

4h+3.75 = 13.75

4h = 13.75-3.75

4h = 10

h = 2.5

So, the price of hot dog is $2.5 and that of a pretzel is $1.25.

Answer Link

Otras preguntas

In what region do the vast majority of Australians live? A. Southeast B. Southwest C. Northwest D. Northeast
Please answer the following question in Spanish: How would you greet your neighbor at night?
Is it A,B,C,or,D?!?!?!???
Fill-in the blank with the correct preposition: Tu rentres ______ France. au en du de
5^n+1+4.6^n whwn divide by 20 leaves remainder 9 prove by mathematical induction
What was the American diet like in the 2000's?
why were so many citizens of pompeii unable to avoid the disaster?
Earth’s energy sources include both renewable and nonrenewable resources. Name at least three sources of energy that could be used in your house. Then describe
Did Franklin really crest electricity
Burns are classified into four different groups. Please select the best answer from the choices provided. T F