mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the discount analyn got in buying a shirt is 50.00. if the discount is 8% of the marked price what is the marked price​
(3,2) and (11,6) please answer step by step.
In an election with 83 votes, how many votes are needed to win a majority?
for case # 2, use a guess and check method to determine whether the disease is dominant recessive or unknown. under each circle or square write the genotypes fo
If x represents an even integer, write expressions in terms of x that represent the next four consecutive even integers. If the five consecutive even integers h
Which body part MOST LIKELY formed this fossil? blood B bones fur D skin
PLEASE HELPPP AND EXPLAIN Maggie is taking out a student loan for $2,600. She plans on paying off the loan in 3 years. At the end of 3 years, Maggie will have
Solve the equation: [tex]x^4 - x^2 - 2 =0[/tex]
que vicio de lenguaje y la forma correcta de escribir la oracion ¡Ojala que haigan galletas!
How can a poem be an analogy for how historians often interpret the same event in a variety of ways? Explain.