Michal4 Michal4
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alfonso has a $10 bill. At the grocery store, he buys a loaf of whole wheat bread for $1.99 and 9 bananas. He gets $5.13 in change. What is the price of one banana?
A. $0.32


B. $0.54


C. $0.89


D. $2.88

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 03-02-2021
10.00-1.99= 8.01
8.01-5.13= 2.88
2.88/9=0.32

One banana is $0.32
Answer Link
Tandr001 Tandr001
  • 03-02-2021
C. $0.89


Hope that helped
Answer Link

Otras preguntas

3kg 296 g + 5 kg + 326 g
which statement best describes capitalism
What's bigger 8/15 or 11/20 (fractions)
A large truck loaded with scrap Stella weights 14 metric tons and is traveling north on the interstate heading for Chicago. It has been averaging 48km/h for th
how to put 8x - 7y = 23 into slope intercept form
Adrenaline is produced by which gland? Thymus Adrenal gland Pineal gland
Solve for x. 2x^2+12x+11-(x+4)^2
How is copper that is suitable for making electrical wires produced?
Dark spots on the photosphere are known as A. solar wind. B. the chromosphere. C. the corona. D. sunspots.
Which statement best explains why citizens should serve on juries? a) Citizens should serve on juries to make a lot of money b) Citizens should serve on juries