Keshae32 Keshae32
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 8.2 pounds of bananas at a price of $2.46 per pound?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 03-02-2021

Answer:

$19.99

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

8.2 lb = (16 x 8) +2= 130

[tex]\frac{16}{2.46} =\frac{1}{x}[/tex]  ---> x = $0.154 per oz

0.154 x 130 =  $19.99

Answer Link
ashlynbrownyard96 ashlynbrownyard96
  • 03-02-2021
the answer is $20.17
Answer Link

Otras preguntas

P. 218 “Miss Lottie’s marigolds were perhaps the strangest part of the picture.” What is one Connection about this quote?
eight million, three hundred, forty two thousand, nine hundred seventy-one in number form Pls help I have been working for so long now plssssssss helppppppp!!!!
What does it mean if a nutrition facts label says the food contains 20% of 5 points the percent daily value of calcium?* The food provides 20% of the calcium yo
Which graph represents a function with an initial value of One-half? On a coordinate plane, an exponential function approaches y = 0 in quadrant 2 and increases
Need help!! Will give brainliest!!!!!
helppppppppppppppp meee
I need all these before the morning!! For 20 points
DUE IN 2 MINTUES PLZZ HELP if a cheetah can travel 6,400 ft per minute, suppose a racecar is driven at the cheetah's top speed, how many miles would it travel i
how many social classes were there in ancient Mesopotamia civilization
11. Sound's loudness (or volume) is measured in decisels, A True B. False