juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Prove the polynomial identity 1. x ^ 2 - y ^ 2 = (x - y)(x + y)
(1) What is the probability for at most 5 girls in a family of 10? O 0.7949 O 0.2461 O 0.6230 O 0.3770
In no less than four sentences, discuss at least three reasons that African nationalism grew in the late 1940s and early 1950s. 25 points worth if u help pls
EMERGENCY!! PLEASE HELP ME IMMEDIATLEY PLEASE!!! PLEASE ACTUALLY ANSWER THE QUESTION!
Write a linear equation in standard form given: Slope: -4 Y-intercept: 2
Which of the following would require an adjusting entry? 40 points. :) Only help if you know. A. Inventory Depreciation B. Having Pre-Paid Expense C. Accumulat
1. What are three things you could buy at a grocery store to make the cashier give you weird looks? 2. If you could replace all of the grass in the world with s
Your doctor/prescriber tells you that you have to come back 1 month after your final dose. You return to the office to:
A specialty field in mathematics, known as _____ algebra, is dedicated to the use of logical operators.
Which of the following is true about subatomic particles? a) Electrons are negatively charged and are the heaviest subatomic particle. b) Protons are positive