mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Subtract. 86,700,000 − 3.45 × 10^7 5.22 5.22×10^6 ​ 5.22×10^7 ​ ​ 5.22×10^8 ​
i do not know how to answer this question? any suggestions? help please
what is the difference between predation and competition
Mia jogs 3 km in 20 minutes there are about 0.6 miles in a kilometer what is Mia’s approximate speed in miles per minute
What is the answer to the question
choose the value of x that makes the open sentence true 40-x^2 < 2x+15. A:2 B:3 C:4 D:5
solve the proportion 5/12=y/15
What is Cassius’ plan to win Brutus to the conspiracy?
what is the expanded form. and word form for 3.4 and 2.51
PLEASE HELP!  The high school band wants to sell two types of cookies, chocolate chip and peanut butter, as a fundraiser. A dozen chocolate chip cookies require