arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

which statement from the story provides the best insight into the inner thoughts and feelings of daedalus
The mass of 20 cm3 of sugar is 32 g. The density of sugar is 640 g/cm3??? true or false??
How do Cornell notes support the generation of good tutorial questions?
PLESE I BEG U REALLY NED HELP PLEASE I BEG YOU 30 POINTS!!!!!!!!
What number times what number equals 99 but has the sum of -34
What is the definition of phospholipid
What is the relationship between groundwater and caves?
Which gas is a source of natural groundwater pollution
please answer and explain, thanks!
Which theme does the subplot involving Sir Andrew help convey? A. It is best to always take one's own actions and the actions of others very seriously.