samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

What fraction of the days of the week begin with the letter T
The Federal Reserve Act of 1913 established the Federal Reserve System. What was the purpose of setting up the Federal Reserve System? to strengthen the nation’
Which describe the Persian Empire? Choose all answers that are correct. A. The Persians avoided using ideas from the peoples they conquered. B. Darius I built a
Napoleon came to power by A. allying himself with France's allies. B. overthrowing the Directory by force. C. leading the nobles against the revolution. D. stor
The admission fee at an amusement park is 1.5 dollars for children and 4 dollars for adults. On a certain day, 256 people entered the park, and the admission fe
how many miles does the huang-he river stretch across northern china?
what is a large underground opening formed by weathering and erosion
Choose all that apply. What things did the Han Dynasty standardize? writing weights and measures warfare agriculture
Which statements accurately describe factors that led to the decline of the Roman Empire? Choose all answers that are correct. A. Rulers refused to increase the
how do you think the attributes of each army might affected its performance in battle