ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

A 20.00 ml sample of 0.1015 m nitric acid is introduced into a flask, and water is added until the volume of the solution reaches 250 ml. what is the concentrat
What is the high point of a story called? A.Exposition B.resolution C. crisis D. All of the above
What would be most convincing to you in an argument to go to war?
In a balanced chemical equation, the numbers of individual particles and the numbers of moles of particles are represented by the _____.
Newborns are born with innate sensory abilities that they do not have to learn; however, one way they learn about their environment is via the _________ method
Polygon ABCD is defined by the points A(-5, 1), B(-4, 3), C(-2, 7) and D(-1, 2). If the polygon rotates 90° counterclockwise to create polygon A′B′C′D′, what ar
What sub-saharan african territory declared its independence in the 1990s, but has yet to be recognized as independent by any other nations?
The robots, including Jerry, ask for more civil rights. What is the subject of this sentence?
Write the quadratic function with the following transformations: vertical shrink by 3, left 4, down 9.
How did the flying shuttle speed up the textile production process?