stevenaron886 stevenaron886
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr Todd buys 7 drinks at 48p each and 8 drinks at 52p each. What is the total cost of the 15 drinks?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-02-2021

Answer:

80p

if you are adding 4p every time you add a drink you will be adding 7  drinks therefore you have to do (7x4p) this will equal 28p then you have to add 28p to 52p

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of the gigantic boulders left behind as the glaciers receded?
Please give me instruction examples of how to use the three different ways to solve an system of linear equations
It will cost $ 8.94 for the ingredients to make one cake of 16 pieces. what is the unit cost of each piece of cake?
HELP MEEE PLEASEEEEEEE
One way to decrease the weight of an object is to a. add material to the object. b. apply a force to the object. c. make sure the object remains at rest. d.
plz help i don't understand
Does anyone know what the value of x is ?
let f(x)=x^2-4 and h(x)=x-4. find the following f(h)(-1/3)
The first reference to terrorism in 1790 pertained to
X - Y = 11 2x + Y = 19 where do the lines cross