chicken4nugget800 chicken4nugget800
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mikayla caught a value pack of crackers for $6.72. The value pack had 24 individually wrapped crackers packages. Solve 24x = $6.72 to find the cost per package in dollars.

Respuesta :

kullbaseball kullbaseball
  • 12-02-2021

Answer:

0.28$

Step-by-step explanation:

divide

Answer Link

Otras preguntas

Many cities have to deal with icy roads during the winter. To fix the problem, city workers pour salt onto the roads. Which rule about the physical world are th
1.The Civil War has been called the first modern war because of the impact of new weapons and new technology. A. True B. False
In which decade was india MOST economically successful?
A plumber has a copper pipe 0.9 meter long. He cuts the pipe into 4 equal pieces. Find the length of each piece of meters. Rounds your answer to the nearest t
How is more than 70% of freshwater used?
What might help wilted lettuce to become crisp again? A) placing it in a salt-water solution B) soaking it in cold pure water C) cooking it D) chopping it up wi
how did the advancements made by greek and roman civilizations influence the byzantine empire
What do the peacocks and the birds symboliza in the silk painting above?
Why did some people oppose war?
8 4/9 + 5 3/8 = Please explain.