maevadubuche maevadubuche
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two jars of crushed ginger costs $5. How
many jars can you buy for $20?

Respuesta :

ashleycamargo ashleycamargo
  • 12-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 x  =20

5 x 4 = 20

since its 2 jars then 8

Answer Link

Otras preguntas

The organisms within an established ecosystem interact and form relationships with each other over time. This interdependence allows ecosystems to remain relati
Read these lines from Linda Pastan's "Erosion": We are slowly undermined. Grain by grain. . . . How does the poem establish a sense of erosion? A. repetitio
PLEASE HELP AND WILL MARK BRAINLIESTThe tone of a poem is the poet's attitude toward the subject. What is Longfellow's attitude toward Paul Revere? Give two det
Square tiles (12 inches by 12 inches) are used to cover a rectangular countertop containing 40 square feet. How many tiles are needed to cover the countertop?
What advantages did the Tuskegee Airmen bring to battle?
(q^4)^z=q^12 find the value of z
Alpha Company uses its sales invoices for posting perpetual inventory records. Inadequate control activities over the invoicing function allow goods to be invoi
A circular rug has a radius of 10 feet. What is the area of the rug? Use 3.14 for π. Enter your answer 31.4
Use digits 6 2 0 2 0 to equal 1
A television weighs 8.50 pounds. How many grams is this? (Hint: You need to use two unit conversion fractions. 1 pound equals about 0.454 kg.)