gshshshshdhh gshshshshdhh
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 2 liters of milk at 3.80 OR 1.5 liters of milk at 2.70? Justify the answer!

Respuesta :

areehaa areehaa
  • 12-02-2021

Answer:

1.5 litres for 2.70

Step-by-step explanation:

If you'e buying the 2l one they are gonna charge you 1.20 more just for 0.5l, and 0.5l should actually cost 0.95, so they are practically ripping you off if you buy the 2l

Answer Link

Otras preguntas

HELP!! Nuclear fusion A) produces more radioactive waste than nuclear fission B) creates 'daughter' nuclei C) involve
4. What does the buzz saw in “Out, Out—” symbolize
An argument of president jefferson against the idea of judicial review was that:
what is a sping tide and when a spring tide occur?
Steve manages people who take various raw and premade assemblies and puts them together in a unique product that is sold to retail stores Steve is involved in
112 days equals how many weeks
What is one reason why the equal right amendment failed?
What's important of earth crust in human being
What multiplies to negative 140 and adds to negative 31?
What long-term impact did the invention of the seed drill have on great britain?