Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

A 65-year old woman visits her doctor for her annual check up. she thanks her doctor for the walking regime he suggested five-years-ago, which she still commits
A point is on a circle if the distance from the center of the circle to the point is equal to the 1.area. 2.circumference. 3.radius. 4.diameter.
Which of the following is a compound sentence?
How do you solve for a triangle inside a circle (45 45 90 degree)
What are the biomes in Nigeria
In the galvanic cell Al(s) ǀ Al3+(aq, 1 M) ǀǀ Cu2+(aq, 1 M) ǀ Cu(s) which of the following changes will increase the cell potential? I. Dilution of the Al3+ sol
Help with problems 8 to 13
Repeating, overlapping voices singing the same melody defines the technique of ____________ in renaissance music:
What was the Seattle General Strike of 1919? Question 3 options: It was a strike of all nonemergency workers in Seattle, called by the Industrial Workers of the
What was a contributing factor to Ford’s loss during the election of 1976? a. the failed assassination of Muammar Gaddafi b. his support for the Mujahideen c.