ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is cause-effect?
Breakfast-skippers commonly struggle more with ______________ than do breakfast eaters. a. muscle exhaustion b. body fatness c. iron deficiency d. hypertens
what is 13/26 simplified
line segment ab has a slope 5/4 and contains point a(8,-7). what is the y-coordinate of point q(3,y) if qa is perpendicular to line ab? answer choices: a: y=-2
40 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HELPPPPPPPP!!! Mike traveled from the school to the mall and then from the mall to the library. Henry traveled from the s
What emerging relationship trend between negative campaign tone and voter turnout is depicted on the graph starting in 1988?
Adam Smith wrote the famous economics book _____. The Wealth of Countries The Rise of Mercantilism The Wealth of Nations The Wealth of Economic Systems
A company sells boxes of duck calls (d) for $35 and boxes of turkey calls (t) for $45. They make batches of duck calls that fill 6 boxes and batches of turkey c
25 POINTS!!!! QUESTION 1: What is the length of side AB of the triangle? Square root of 6 3 Square root of 18 6
what is 0.16, 6 repeating as a fraction?