hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

which numbers are rational? the dots, . . ., indecate tue pattern that continues. 1. 6.6666666...2. 6.2343. 6.60660666...ANSER CHOICES A. 1 onlyB. 2 and 3C. 2 o
Which of the following is not an adaptation of birds to living in the chaparral biome? A) ground-dwelling B) crepuscular activity C) nesting in trees D) moistur
In Romeo and Juliet, why doesn't Juliet want to marry Paris? 1-D 2-D 3-B 4-A 5-C 6-B 7-C 8-B 9-D 10-A answers to the whole test! 100%
What’s the coordinates of point w
Which colony was first settled by Dutch settlers?
I need help I posted before on my account with a lot of points. No one helps since it was a few minutes ago so I am doing this again.
find x of the triangle
The British and the colonists had many conflicts in the time before the American Revolution. What conclusion can be made about why so much conflict occurred in
What is 7371 / 3?? it says it is wrong on the computer but i think i got it correct...
Read the excerpt below and answer the question. He had a latten cross set full of stones And in a bottle had he some pig’s bones, But with these relics, when