keel7217 keel7217
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Amy saves $4 each week.After6weeks she spends all of the money she saved on 3 items each item cost the same amount.How much dose each item cost

Respuesta :

info99 info99
  • 02-03-2021

Answer:

8

Step-by-step explanation: 4 Dollars a Week x 6 Weeks

24 On 3 Items

They cost the same.

24/3

8

Answer Link
TheJay05 TheJay05
  • 02-03-2021

Answer: $8

Step-by-step explanation:

4x6=24

24/3=8

Answer Link

Otras preguntas

The diagram shows a right angle triangle 9cm 23 degrees what is the value of h
What is the value of k in the proportion 9:k = 24:32
Calculate the lengths of the 2 unlabeled sides
there are 600 households in town. 8 out of 20 households own a dog. How many households own a dog?
if the surface area of a lidless cubical box is 180 cm square ,find it length​
A biology class examined some flowers in a local meadow. The students saw 98 perennial flowers and 2 annual flowers. What percentage of the flowers were perenni
Given a line that passes through the points (-2,9) and m=-4 write the equation of this line in each form
Simplify the expression 5(2a + 3b) - 4(3a - 5b).
1.2 Describe how external factors influence their own work role earning​
what do you think are the rights as students