charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

TRUE OR FALSE: the role of some artists is to decorate functional objects. A . true B . false
Who was known as the “king who lost America”? a. Henry VIII b. James II c. Edward VI d. George III
Add: (7x-6y)+(3x+3y-3)
Lisa says that 43 is a 3-digit odd number that is composite is she correct
__________ describes a Jewish nationalist movement to create a Jewish homeland. a. Zionism b. Sharia c. Yom Kippur d. PLO
what are 2 different ways to find the distribute property of 127and 32
Apartment A rents for $600 per month and includes heat and electric. Apartment B rents for $400 per month but heat and electric are not included. Electric avera
Silicon dioxide forms the cell walls of _____. User: Tapeworms can reproduce by ?
through (-6,-1) and perpendicular to 4x+3y=5
which is greater a bottle containing 64 fluid ounces or bottle containing two liters of water