jaydad904
jaydad904 jaydad904
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which of these is a unit rate?


A. $4 for a bucket of popcorn
B.$20 for 5 sandwiches
C. $30 for 2 concert tickets
D. $100 for 6 games

Respuesta :

axeltapiahernandez axeltapiahernandez
  • 03-03-2021

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the opposite of 13?​
The lines $-2x + y = k$ and $0.5x + y = 14$ intersect when $x = -8.4$. What is the value of $k$?
Question 21 of 25NextWho was allowed to vote in colonial society?A) everyoneOB) Native AmericansOC) white male property ownersOD) married women​
What is the equation of the following graph?
what role does gravity play in the formation of a new star​
solve the equation -2/3x - 3/4x =5/6.
The lines $-2x + y = k$ and $0.5x + y = 14$ intersect when $x = -8.4$. What is the value of $k$?
is there another answer for the problem 0.51÷0.3 ??? please help!!​
What is the difference between Easterlies and Westerlies?
3b-4/2 = c (solve for b) please show work, thanks!