jgunt2612 jgunt2612
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jill and Erica make 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

Respuesta :

JimenaFlores448 JimenaFlores448
  • 03-03-2021

Answer:

They will have 32 dollars

Step-by-step explanation:

4 Gallons are 16qt

Sooo....

Multiply 16*2.00=32.00

Answer Link

Otras preguntas

You feel high self-esteem when you belong to a group such as a victorious football team. this feeling of self-esteem that you experience by being a part of a gr
Which of the following best describes how most scientists think humans evolved?
What was one idea Dalton taught about atoms
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!The line plot shows the weights of pumpkins available at a farm stand. The pumpkins cost $0.30 per pound. A
What two tools can be used to disable a service and to give a list of all currently running services, respectively?
why were american workers upset at the tome of the 1896 election?
Classify the solution of 1/×+4+1/2=1/×+4 as extraneous or non extraneous
Which function is represented in this graph
A simplified algebraic expression for the expression, x decreased by 9
Suppose f(x) = x^2. what is the graph of g(x) = f(2x)?