urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Leslie can buy 88-pound bag of dog food for $ 7.40$7.40 or a 44-pound bag of the same dog food for $ 5.38$5.38.
​Which is the better buy?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 04-03-2021

a 88-pound bag of dog food for $7.40.

Answer Link
georgegage georgegage
  • 04-03-2021

Answer:

$ 5.38 because it is less expensive and easier to bye

Step-by-step explanation:

compare the money value and total and then compare to find out which is the best one

Answer Link

Otras preguntas

What is the first step in solving the inequality 2x + 3 ≥ 17? A. Divide both sides by 2. B. Subtract 3 from both sides. C. Change the direction of the inequalit
How many times larger is the radius of a mercury atom, 1.50 x 10-10, than the radius of a hydrogen atom, 2.5 x 10-11?
hey can someone explain what happens in the "prophase" stage of cell division??
Is americium a solid, liquid or gas
An inequality is shown. 12+11/6x≤ 5+3x Select the statement(s) and number line(s) that can represent the inequality. Click all that apply. a. The solution set i
If an ecosystem’s balance is disturbed by a volcanic eruption, what will most likely occur?
Body _____is commonly measured by using bioelectrical impedance analysis. a. mass b. density c. weight d. composition
You don't have to eat a variety of foods to get the nutrients your body needs. a. True b. False
What is definition of 'order' ?
Mohandas Gandhi's protest during India's independence movement were often successful because of his application of