vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

E) Complete the letter with articles. 6 February 2017 Dear Silvia, Sorry that I didn't email you earlier to tell you about ............ trip, but I've had .....
What is the process of locating a IP address for a personal device or a domain?
hi my name is Athaar and I need help with this question.
Jaxson and his children went into a grocery store and where they sell bananas for $0.90 each and mangos for $0.50 each. Jaxson has $9.10 to spend and must buy a
What is the molar concentration of a 32.5 wt% sucrose solution? The density of the solution is 1.139 g/mL.
What is the exposition, rising action, climax, falling action, and resolution of The Present?
f(x) = 3x + 5] + 6 g(x) = 7 Find (f +g)(x). A. (f + g)(x) = |3x + 5] + 13 B. (f +g)(x) = |3x] + 18 C. (f+g)(x) = |3x + 11 +7 D. (f + g)(x) = 3x + 18|
(This is a word problem) You are making up your own mix of concrete to patch a set of stairs. In order to have the proper mix, you need to mix 1 part of Portlan
How do the expressions 9+m2−3 and 8(m+3)−2m compare when m = 8? Drag a symbol into the box to correctly complete the statement.
upon landing, a rightward-moving airplane accelerates from 72m/s to 8m/s in 5.3 s. Determine the magnitude kf the average acceleration of the airplane in m/s/s.