taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Change 0.069 to a percent
Your county is considering the purchase of land to form a nature preserve. This land is known as a breeding habitat for an endangered species of bird. Which of
What do you think the Jamestown settlers could have done before the start of their voyage to become better prepared?
What were the underlying principles of Hammurabi’s code of laws and what does the law code tell us about the kind of society that existed in Mesopotamia at the
ØErin enjoys dancing ØErin’s favorite dance is the Lindy Hop Which is the best way to combine this information into a grammatically correct sentence? Erin enjoy
write an expansion that can be used to find 4 x 275 using mental math properties of numbers
What is the volume of a mailbox that is 15 inches long and 8 inches wide and curves at 6 inches
In the figure, we must apply a force of magnitude 80.0 N to hold the block stationary at x = -3.0 cm. From that position, we then slowly move the block so that
n example of a touch sensitive plant is the: A : geranium B : fern C : bladder-wort D : rose PLEASE HELP
strip diagram shows the fractional parts of a trail dence completed. use the diagram to write a equation representing how you would find the total amount of t