hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

A flatbed truck is loaded 7,000 pounds of bricks. How many tons of bricks are on the truck?
Complete the sentences with seem, look or sound and use like or as if when necessary. 1) Quick! Emma's an the phone. She... she's calling from a long way away.
Kevin will take 4 math tests this term. All of the tests are worth the same number of points. After taking the first 3 tests, his mean test score is 88 points.
Which sentence has two antecedents and one pronoun? Laurie likes to bake in her new oven. Cody and Aleena sold their car. My school does not have an October
round 7,782 to the nearest hundred
p(x) x^3+x^2-x-1 Find all zeros of p (x)
How do you write fifty-seven thousand,eighteen. In standard form
The rectangle has an area of 4(x+3) square units. A- If the dimensions of the rectangle are doubled, what is the area of the new rectangle in terms of x? Show y
solve the simultaneous equation 4x+7y=1 3x+10y=15
In the years preceding World War I A)world tensions declined. B)military expenditures decreased. C)imperialistic ambitions seemed to decline. D)there was a s