person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

which is an example of a physical change* metal rusting*silver tarnishing* water boiling* paper burning
The line with equation ax+by=20 passes through the points(-2,10) and (1,5)find a and b
solve the equation in factoral form   (x+3)(x-2/5=0
I would like to know if 1 km is greater or less then 999 m
What is the sales rate for 5% of $50
Why was Emmeline Pankhurst significant?
What role should the government have in enforcing equal rights for Americans?
Which substance does not obey the Lewis octet rule? a. O₂ b. NO c. CO d. N₂ Can anyone explain this one for me?
A merry-go-round makes 18 rotations in 3 minutes. What is its angular speed in rpm?
Air Mass is a large body of air that has the same ____________ and ___________ throughout.