salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help me? A triangle has vertices at A(3,4), B(-3,2), C(-1,-4). Is the triangle a right triangle? Explain.
Solve for x.-5(x + 1) + 3x - 3= -14Answer:Submit AnswerPrivacy Policy Terms of SeCopyright 23201
A saltwater aquarium can be used to model the ocean. What is one limitationof this model of the ocean?A. Freshwater fish cannot live in the aquariumB. The model
Caviar are the eggs of the fish. The eggs are stored in brine, or saltwater solution. Which statement describes the importance if storing the caviar in brine in
. Find all the roots of this equation x 3 – 3x 2 + 4x – 12 = 0.
The slope of the line whose equation is 2x + 5y + 1 = 0 is0-2750-1/5O5/2
the price of a wristwatch is $46.50 the sales tax rate is 5% to the nearest cent what is the total cost of the wristwatch including the sales tax
9x-12=5x-4 pls help
public schools are free schools supported by_________?
Who made the first vaccine for covid 19?