natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

How did settlers overcome the challenges of living on the great plains?
Why was the law of the open range a problem for farmer A. The law of the open range was no problem to them. B. They could not charge tolls for crossing their la
it cost a manufacturer $8.75 produce a pair of sunglasses that sells for $29.99. How much must a manufacturer sell to make a profit of $17,884
In research, to generalize one's findings to a total population, what is the most important quality that the sample must possess? a. it must consist of people w
question: {A gas has} Question 9 options: a definite volume and definite shape. a definite shape but no definite volume. no definite shape or definite volume. a
Please help me out with this
in each diagram BD bisects ABD find ABC
In the state of arizona, the use of groundwater has been aggressively managed since about 1980. before that time, agricultural, commercial, and private demands
Which expression is equal to 4 (2+3) ? 1. 2+12 2. 4+5 3. 8+3 4. 8+12
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!