Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Donna buys a roast that weighs 5.6 pounds and costs $2.25 a pound. Find the amount she pays.

Respuesta :

aldarwish
aldarwish aldarwish
  • 01-06-2021

Answer:

Donna will have to pay $12.60 for the roast

Step-by-step explanation:

I found this by doing 5.6 × 2.25 and that equals 12.6

pls mark me brainliest

Answer Link
blg92 blg92
  • 01-06-2021
5.6 x 2.25 = $12.60 is the amount she pays
Answer Link

Otras preguntas

What sort of problem do you use acceleration due to gravity ? What sort of problem do you not ?
Calculate how much work you need to move the 130 N trunk to a ledge 2 m above.
food A contains 150 calories in 3/4 of a serving. food B contains 250 calories in 2/3 of a serving. which food has fewer calories per serving?
What is 2069 rounded to the nearest 1000
Can a change in matter take place in which energy is neither released nor absorbed?
Some people prefer interval training because      A. the intensity of the exercise doesn't increase, only the time does.B. they can exercise at a steady, but sl
What's the difference between acceleration and velicity?
What mass of water will fill a tank that is 100.0 cm long, 50.0 cm wide, and 30.0 cm high? Express the answer in grams.
What are greenhouse gases?
How does oxygen enters the blood and is transported to the cells