rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

How much should be added to the sum of 25 1/6 and 7 2/5 to get 60?
computer is a major source of informarion why​
I will mark brainliest for the best and first answer .......:​
Allowing clients to view their pets during (. ) isn't considered standard of care.
a wholesaler received 5,000.00 for 50 raincoats . how much did the wholesaler get for each raincoat
could anyone solve this...its kinda urgent.​
What is the slope of the line through (-1, 4) and (1, -2)
The first step in writing a mission statement is to determine the desired outcomes. False True
Can someone please help me
Plz help me ASAP, Plz show the working so i know you did it, Thank you so much