hey12345615907373 hey12345615907373
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

8. Paper is sold in packages of different sizes. Which package
has the lowest cost per sheet?
A $1.00 for 150 sheets
b $1.20 for 200 sheets
C $2.50 for 500 sheets
D$5.50 for 1000 sheets

Respuesta :

spauldinggrace
spauldinggrace spauldinggrace
  • 03-06-2021

Answer:

C)

Step-by-step explanation:

D) = 0.0055

C) = 0.005

B) = 0.0075

A) = 0.006666667

Answer Link

Otras preguntas

why period happens (girls)
what was one human activity that contributed to the spread of the bubonic plague
Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?
Keratitis is the inflammation of the?
Please find the answer to this function! F(2)= 6x^4-10x^3+40x-50
Which statement is true of both active transport and passive transport? Active transport requires proteins and energy, passive transport only requires energy.
How long does a typical session of Congress last
What were the characteristics of the men who made up the Federalists party?
Richard is planning a trip to Italy he thinks he will need $2750 for the trip if the trip is 40 weeks away which is the best estimate of how much money Richard
Can someone help me and explain plz?