jlw20941 jlw20941
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 06-06-2021

Answer:

the answer is A. 0.48 $

Step-by-step explanation:

the price of ounce of the watermelon is :

[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what term is given to the event whereby another action potential cannot be propagated shortly after an action potential?
Compare and contrast the north and the south in the American civil war
charismatic leadership is now considered part of ________ leadership.
Which of the following is the primary difference in advertising between magazines and newspapers? O use of color O space of advertising O number of ads O rate o
What is the genotype of the male in generation i?
What is a diameter and what is a radius?
I WILL GIVE BRAINLIEST! Draw the line of reflection that reflects ABC onto ABC prime
what is the slope of the liner equation y=7x-2​
19. Find the x- and y-intercepts of the equation -x + 2y = 8. Write your answers as ordered pair.
How do other slaves feel about northup’s release from slavery in twelve years a slave