Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

Given that (-3,7) is on the graph of f(x), find the corresponding point for the function f(x + 5).
A 2-week-old infant who presents with poor feeding, fatigue, dyspnea, and a murmur is diagnosed with a patent ductus arteriosus (pda). what does this condition
can u help please.....
Which one of the following poems is written in free verse? A. "Death, Be Not Proud" B. "God's Grandeur" C. "Grass" D. "There Is No Frigate Like a Book"
Which of the following is an example of reflexive writing? A. an essay on a research topic B. an article for the newspaper C. notes in a private jour
Which is considered a good credit practice? Use the credit card with the highest interest rate. Make late payments. Pay more than the minimum amount that is due
To ensure the success of the Second Five-Year Plan in____ , Mao launched the ____ campaign. first blank: 1952 1956 1958 second blank: Great leap forward Hundre
HI PLZ ANSWER QUICK A scatter plot is shown below: A graph shows numbers from 0 to 10 on the x axis at increments of 1 and the numbers 0 to 15 on the y axis at
Can someone help me out please.
The total daily cost (in dollars) of manufacturing scented candles is given by the function C(b) = 250 + 3b, where b is the number of candles manufactured. Whic