kamarififer9 kamarififer9
  • 03-07-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph.

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph class=

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 03-07-2021

Answer:  2.50 dollars

Explanation:

Locate 5 on the x axis, which corresponds to buying 5 kgs of apples.

Draw a vertical line through 5 on the x axis until you reach the blue line. Mark this as point P.

From point P, draw a horizontal line until you reach the y axis. You should arrive at y = 2.5

This tells us that buying x = 5 kgs of apples will cost a total of y = 2.50 dollars.

Ver imagen jimthompson5910
Answer Link

Otras preguntas

which structure is at work when the body deals with reflex actions?
Melissa uses bags of mulch that way 40 pounds each. She needs to carry 10 bags to her truck. She usually carries one bag at a time. Would she do less work if sh
Help me out plz I'll do the same
which factors affect the gravitational force between two objects?
What is the REGULAR ending for an -ar verb in the "ustedes" form?
why did w.e.b. du bois criticize booker t. washington? he criticized washington’s passive and cautious ways. he criticized washington’s aggressive and violent m
wich is a characteristic of a nation
ionic compounds are also known as salts valence organic elements
square root of 2 is greater than or less than 1.8 repeated
lashonda purchased a prepaid phone card for $20 . long distance calls cost 18 cents a minute using this card. lashonda used her card only once to make a long di